Důl Michal

Důl Michal je bývalý kamenouhelný důl se zachovalým komplexem povrchových budov a jedinečnou kolekcí původního strojního vybavení z doby přestavby dolu z počátku 20. století, avšak historie Dolu Michal se začala psát již v roce 1842. V rámci prováděné restrukturalizace těžkého průmyslu důl ukončil těžbu v roce 1993.

Areál byl v roce 1995 prohlášen národní kulturní památkou, je zahrnut do systému Evropských stezek průmyslového dědictví ERIH a indikativního seznamu České republiky pro zápis do světového kulturního dědictví UNESCO.

Expozice objektu je instalovaná podle koncepce posledního pracovního dne s důrazem kladeným na autenticitu prostředí i detailu. Prohlídka je vedená po stopách horníka nastupujícího do práce. Návštěvnické okruhy zahrnují expozice v administrativní budově, těžní budovu, strojovnu s původními elektrickými stroji a dalšími zajímavostmi, jako je například návštěva kotelny se spuštěním parního stroje z roku 1893. Mimo prohlídku se v areálu Dolu Michal pořádají kulturní a vzdělávací akce, výstavy současného umění a svatby.

Československé armády 413/95
715 00 Ostrava

49.8425189N
18.3454922E

Následující
Předchozí

Archiv fotek