Pěchotní srub MO-S5 “Na trati“

Dovolte nám, abychom vás pozvali k jedinečnému zážitku a ochlazení v parných letních dnech. To vše naleznete mezi více než dva metry širokými stěnami mohutného pěchotního srubu MO-S5 s krycím jménem „Na trati“. Čtyři tisíce tři sta čtrnáct kubických metrů železobetonu nabízí více, než by se na první pohled mohlo zdát. Tento kolos, přes který dokonce vede silnice, měl svou mohutností a palebnou silou odradit útočníka od překročení hraniční řeky.

Je součástí dlouhé linie stálého opevnění z třicátých let minulého století, postaveného československou armádou na obranu republiky proti tehdejšímu nacistickému Německu.

Po objektu Vás provede uniformovaný voják čtvrtého hraničářského pluku a poví Vám příběh této pevnosti, která jen zázrakem unikla zkáze.

Vyzkoušíte si, jak se ručně točí ventilátorem filtrace, zkusíte zacílit protitankový kanón, nebo najít stěnovým periskopem nepřítele, zákeřně se ukrývajícího v ochranném příkopu pod střílnou.

Sejdete do podzemního patra a ve slabém světle mžourajících žárovek projdete ubikací mužstva a nahlédnete do plného skladu dobových potravin a munice. Po skončení komentované prohlídky vnímáte, jak se cítil voják, který v tomto objektu žil, cvičil se v zacházení se zbraněmi a připravoval se na boj s nepřítelem. A nebojte se! I ve špatném počasí zde naleznete úkryt.

Starý Bohumín

49.9109806N, 18.3312767E

Následující
Předchozí

Archiv fotek