Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Unikátní místo na minimálním prostoru, to je Areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky, ve kterém jsou k vidění téměř všechny druhy předválečných pevností. Tento komplex, tvořený čtyřmi zrekonstruovanými pevnostními objekty, budovanými mezi lety 1935 až 1938, se stal symbolem klíčových událostí československých dějin. Je úzce spjat s jedním z nejdramatičtějších momentů moderní historie Slezska, s mnichovskou dohodou a ztrátou Sudet. Málokdo ví, že nejstarší pevnostní muzeum v České republice se nachází právě zde!

Areál tvoří dva samostatné pěchotní sruby MO-S 18 Obora a MO-S 19 Alej, jeden „řopík“ (lehké opevnění) a tvrzový pěchotní srub MO-S 20 Orel. Areál doplňuje ukázka překážkového systému a dobové vojenské techniky. Vůbec poprvé zde také došlo k osazení originálního pevnostního kanonu vzor 36, který byl po dlouhou dobu jedinou zbraní tohoto druhu, instalovanou v autentickém prostředí střelecké místnosti.

Při komentované prohlídce se návštěvníci dozvědí, jak vypadala služba i všední život vojáků v pevnostech. Uvidí a uslyší fungování pevnostního ventilátoru, který zajišťoval osádce pevnosti přívod čerstvého vzduchu. Mohou si vyzkoušet, jak náročné je uvést ventilátor do chodu a udržet ho v něm, jen pomocí otáčení kliky. Mají také možnost podívat se periskopem a záměrnými dalekohledy do okolí pevnosti Alej. Pojďte s námi nahlédnout do života vojáků v pevnostech, mužů odhodlaných bránit svobodu naší země i za cenu vlastních životů.

Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
748 01 Hlučín-Darkovičky

49.9252139N, 18.2211858E

Následující
Předchozí

Archiv fotek