Hraniční meandry Odry

Hraniční meandry Odry

Zhruba 7 km dlouhý úsek řeky Odry mezi Starým Bohumínem a soutokem s Olší patří k nejzajímavějším přírodním památkám regionu. Zahrnuje meandry, slepá ramena a tůně vytvořené přirozenými procesy řeky. Na území o rozloze větší než 126 hektarů se navíc vyskytuje řada chráněných živočichů a rostlin. Žije zde například chráněný bobr evropský, pavouk slíďák břehový, ledňáček říční, orel mořský a další stovky druhů zvířat. Není divu, že tento ojedinělý přírodní fenomén je součástí evropsky významných lokalit Natura 2000.

Hraniční meandry Odry jsou navíc od roku 2006 přírodní památkou a v roce 2011 zde byla otevřena naučná stezka. Ta měří 9 km, má 17 zastavení a na její trase turisté najdou 6 informačních tabulí a 3 dřevěné koliby. Přírodní památku můžete díky cyklotrase poznávat i na kole nebo si ji užít z hladiny řeky v kánoích či raftech. Ty vám v letních měsících poskytne městská půjčovna lodí ve Starém Bohumíně. Doplout na nich můžete za soutok Odry s Olší do Zabełkowa.

V roce 2021 získaly Hraniční meandry Odry Cenu cestovního ruchu. Přírodní památka zvítězila v kategorii Neobjevený skvost Moravskoslezského kraje. Hraniční meandry Odry se tak pomalu mění z „Neobjeveného skvostu“ ve vyhledávané zákoutí milovníků přírody.

 

Bohumín - Kaple sv. Kříže (Pustyňa)

49.9142044N, 18.3283908E

Následující
Předchozí

Archiv fotek