Vyhlídková věž Nové radnice

Při pohledu na ostravskou Novou radnici mnohé návštěvníky zarazí, že se nad zděnou budovou tyčí štíhlá, navíc zelená věž. V původních plánech měla totiž i věž mít zděnou podobu, ale zjistilo se, že na stavebním pozemku je nestabilní štěrkové podloží. Proto jednak celá radnice stojí na unikátní železobetonové žebrované desce, a jednak bylo nutné pro věž zvolit lehčí konstrukční řešení – ocel. Její kostra s měděným oplátováním byla vyrobena ve Vítkovických železárnách.

Vyhlídková terasa je umístěna ve výšce 73 metrů a celá rozhledna měří úctyhodných 85,6 metru. Pohled seshora se otevírá na Slezskou i Moravskou Ostravu, uvidíte Přívoz, Mariánské Hory, Vítkovice i Porubu. Za jasného počasí se vám ukáže panorama Beskyd a dohlédnete až do Polska. K dispozici jsou také zdarma dva velice silné dalekohledy.

Konstrukce Vyhlídkové věže váží 155 tun, vnitřní schodiště má 292 schodů (429 schodů až na náměstí), věžní hodiny váží cca 2 tuny a ciferník má v průměru 3,5 m. Nahoru se dostanete rychlovýtahem, který byl ve své době nejvyšší v republice – měří 51 metrů.

V ceně vstupného je výklad průvodce, který vám může barvitě popsat historii i současnost města a doporučí zajímavá místa Ostravy a regionu.

Prokešovo nám. 1803/8
702 00 Ostrava

49.8416383N, 18.2916069E

Následující
Předchozí

Archiv fotek